Skuteczne metody czyszczenia odpływu liniowego w prysznicu

//Skuteczne metody czyszczenia odpływu liniowego w prysznicu

Skuteczne metody czyszczenia odpływu liniowego w prysznicu

Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na montaż prysznica, ponieważ takie rozwiązanie jest wygodniejsze i pozwala znacząco zmniejszyć zużycie wody. Jedną z najmodniejszych propozycji jest prysznic walk-in, czyli półotwarta strefa kąpieli bez brodzika z zamontowanym w podłodze odpływem liniowym. Jak czyścić odpływ, aby zachował swoją estetykę i dobrze służył przez lata?

Jak często należy czyścić odpływ liniowy?

Większość użytkowników pamięta o regularnym czyszczeniu kabiny prysznicowej. Należy to robić co ok. 1-2 tygodnie, aby na bieżąco usuwać brud, osady z wody i mydła. Podczas sprzątania prysznica odpływ liniowy jest często pomijany, a to duży błąd. Choć tego rodzaju rozwiązania uchodzą za bezawaryjne, to jednak warto je regularnie pielęgnować, aby nie doprowadzić do zapchania ujścia odpływu. Jest to szczególnie ważne w domach, gdzie z prysznica na co dzień korzystają więcej niż dwie osoby.

Jak dbać o odpływ liniowy? Po każdej kąpieli przemyj okolice odpływu i maskownicę. Jeśli to konieczne usuń nadmiar włosów, piasku lub innych drobnych zanieczyszczeń. Kompleksowe czyszczenie możesz przeprowadzić przy okazji sprzątania kabiny prysznicowej. Specjaliści zalecają, aby robić to przynajmniej raz na 2 tygodnie. Wykonanie tej czynności nie zajmuje więcej niż 10 minut i przynosi szereg wymiernych korzyści.

Regularne czyszczenie sprawia, że woda szybciej spływa do kanalizacji, a zastosowanie odpowiedniego detergentu pozwala wyeliminować ryzyko rozwoju bakterii. Dzięki temu odpływ zawsze będzie wspaniale się prezentował i doskonale posłuży Ci przez wiele lat.

Kiedy czyszczenie odpływu liniowego jest niezbędne?

Nowy odpływ liniowy jest idealnie czysty i błyszczący. Jednak w trakcie użytkowania w jego wnętrzu mogą dosyć szybko gromadzić się różnego rodzaju zabrudzenia. Czyszczenie jest konieczne, gdy zauważysz takie symptomy jak:

 • nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu,
 • osad z mydła i wody na maskownicy,
 • woda jest odprowadzana bardzo powoli, co powoduje dyskomfort w trakcie kąpieli.

Powyższe objawy zwykle występują wtedy, gdy zapominamy o systematycznym czyszczeniu. Wówczas należy jak najszybciej wykonać tę czynność, aby nie doprowadzić do za uszkodzenia poszczególnych elementów lub całkowitego zapchania odpływu.

Czym wyczyścić odpływ liniowy?

Sposób czyszczenia odpływu liniowego będzie w dużym stopniu uzależniony od jego budowy. Proponowane przez nas rozwiązania zostały skonstruowane w taki sposób, aby użytkownik nie miał problemu z demontażem maskownicy, dostaniem się do syfonu i dokładnym wyczyszczeniem każdego elementu.

Nasze odpływy liniowe z niskim syfonem zostały wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. W efekcie do ich czyszczenia możesz bezpiecznie stosować popularne detergenty lub domowe specyfiki. Zanim zabierzesz się za sprzątanie, zaopatrz się w następujące akcesoria:

 • haczyk do odpływu, który ułatwia demontaż górnej pokrywy,
 • miękka gąbka lub ściereczka, która nie zarysuje czyszczonej powierzchni,
 • detergent do udrożniania rur, jeśli doszło do ich zapchania,
 • ręcznik do osuszania elementów odpływu,
 • rękawiczki lateksowe, żeby ochronić dłonie przed drażniącym działaniem detergentu.

Czyszczenie odpływu liniowego w prysznicu – sprawdzone sposoby

Gdy już zgromadzisz wszystkie niezbędne akcesoria, czas zabrać się za czyszczenie odpływu liniowego. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym szybko doprowadzisz poszczególne elementy konstrukcji do idealnego stanu. W tym celu możesz użyć:

 • Detergentu przeznaczonego do czyszczenia materiałów, z których wykonano odpływ.
 • Gorącej wody do odkażenia odpływu i wilgotnej ściereczki do wyczyszczenia wszystkich elementów.
 • Mieszanki sody i octu w stosunku 1:1. Należy ją wsypać do odpływu, a następnie po ok. 10-30 minutach zalać odpływ wrzącą wodą.

Czyszczenie odpływu liniowego w prysznicu – krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, czyszczenie odpływu nie powinno zająć Ci dużo czasu. Jeśli używasz do tego celu silnych detergentów lub mieszanki octu z sodą oczyszczoną, warto zachować odpowiednie środki ostrożności. Po zalaniu odpływu daną substancją nie pochylaj się nad odpływem. Wdychanie oparów może powodować gwałtowne pogorszenie samopoczucia. Dlatego najlepiej będzie, jeśli na ten czas otworzysz okno i wyjdziesz z łazienki.

Jak krok po kroku wyczyścić odpływ liniowy? Procedura składa się z 4 etapów:

 1. Zdejmij górną pokrywę odpływu, a następnie dokładnie ją umyj i opłucz pod bieżącą wodą.
 2. Usuń wszystkie nieczystości z sitka i wkładki do syfonu.
 3. Starannie umyj i spłucz całą rynienkę odpływu.
 4. Wysusz i ponownie zamontuj wszystkie części odpływu.

Tak wyczyszczony odpływ zapewni Ci wygodę i bezpieczeństwo. Kluczem do sukcesu będzie regularne dbanie o drożność odpływu i bieżące usuwanie z jego wnętrza zanieczyszczeń. Oferowane przez nas odpływy liniowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów, wyjątkowo łatwe w czyszczeniu i odporne na uszkodzenia. W efekcie możesz je bezpiecznie czyścić, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

2024-05-27T11:19:04+00:00